3-4 października stolica Islandii gościła przedstawicieli narodowych organizacji inżynierskich uczestniczących w Walnym Zgromadzeniu FEANI. W Rejkiawiku odbyło się Walne Zgromadzenie Europejskiej Federacji Narodowych Stowarzyszeń Inżynierów (FEANI), w którym uczestniczył Kamil Wójcik Prezes SWTP i wiceprezes FSNT-NOT.

FSNT-NOT należy do FEANI (Europejskiej Federacji Narodowych Stowarzyszeń Inżynierów) od 1992 r. FEANI zrzesza organizacje inżynierskie z 31 krajów europejskich i jest konsultantem UNESCO, UNTDO i Rady Europy. W obradach wziął udział Kamil Wójcik Prezes SWTP i wiceprezes FSNT-NOT.

Podczas obrad dyskutowano nad tematami zwiększenia efektów wynikających z zaangażowania FEANI w promocję technologii STEM (science, technology, engineering and mathematics). Chodzi o dotarcie do społeczeństw z przesłaniem rozwoju z zachowaniem harmonii ze środowiskiem.

W trakcie spotkania utworzono grupy robocze, których zadaniem było wskazanie działań, jakie musi podjąć FEANI, aby mogła uczestniczyć efektywnie w procesie STEM. Wynikiem pracy zespołów była rekomendacja utworzenia w FEANI zestawu narzędzi elektronicznych ułatwiających komunikację i usprawniających działanie organizacji. Sekretarz Generalny FEANI w podsumowaniu dyskusji poinformował, że zarząd w czasie wcześniejszego spotkania z przedstawicielem FSNT-NOT (25.09.2019) otrzymał potwierdzenie, że Polska jest gotowa do zaangażowania się w realizację przedsięwzięcia.

W dyskusji dotyczącej zrównoważonego rozwoju wskazano, że niezbędne jest zaangażowanie w edukację wczesnoszkolną. Przez zabawę należy uświadamiać dzieci we wczesnym etapie rozwoju (5+) na temat zagrożeń związanych z brakiem harmonijnego rozwoju człowieka i zagrożeń dla środowiska. Uznano, że istotną wartością dodaną będzie stworzenie zasobu na zasadzie „otwartego dostępu", w którym będą podejmowane tematy dotyczące zrównoważonego rozwoju. Znajdą się tam dokumenty przeznaczone zarówno dla najmłodszych (5+) jak i dorosłych.

Podczas Zgromadzenia został przedstawiony raport zespołu zajmującego się zmianami w produktach: Tytuł EUR ING oraz Karta Zawodowa Inżyniera. Zespół wycofał wcześniejszą rekomendację integracji produktów i Walne Zgromadzenie zagłosowało za pozostawieniem rozdziału pomiędzy produktami i skupienie się na pracy nad tytułem EUR ING. Zespół nie otrzymał zgody na realizację prac mających na celu jakąkolwiek modyfikację Karty Zawodowej Inżyniera, co można odczytać, jako powolne wycofywanie się FEANI z jej promocji. Pozostałe szczegóły dotyczące tematyki podejmowanej przez General Assembly są zawarte w protokole, który zostanie udostępniony na stronie internetowej FEANI w zasobach dla uprawnionych (członków FEANI).

FEANI współpracuje ściśle z Komisją Europejską w sprawach zawodu inżyniera oraz uznawania dyplomów wyższych uczelni technicznych do celów akademickich i zawodowych. Od 1987 r. FEANI nadaje zawodowy tytuł „Inżynier Europejski (Eurlng) oparty na Centralnym Rejestrze FEANI zawierającym wykaz i system akredytacji wyższych uczelni technicznych w krajach członkowskich. Tytuł ten ma blisko 31 tys. inżynierów w całej Europie. Polski Komitet ds. Rejestru FEANl działający przy Biurze Zarządu Głównego weryfikuje-i opiniuje wnioski osób ubiegających się o tytuł Eurlng.


SWTP wspiera rozwój kompetencji cyfrowych

INFORMACJA
26.01.2023
Poziom kompetencji cyfrowych w Polsce wciąż należy do najniższych wśród krajów UE mimo licznych działań podejmowanych przez m.in.: Kancelarię Prezesa Rady Ministrów (KPRM), Ministerstwo Edukacji i Nauki (MEiN), Centrum Projektów Polska Cyfrowa (CPPC), Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii (MRPiT), a także gminy (https://www.nik.gov.pl/aktualnosci/kompetencje-cyfrowe.html). Polska znalazła się dopiero na 24. miejscu spośród 27 krajów UE pod względem kapitału ludzkiego społeczeństwa cyfrowego.
CZYTAJ CAŁOŚĆ

Modele biznesowe i innowacje w telekomunikacji

WYDARZENIE
25.11.2022
Wydarzenie miało na celu określenie trendów rozwoju technologii i zarządzania innowacjami. W panelu dotyczącym modeli biznesowych i innowacji w telekomunikacji udział ze strony SWTP wziął Prezes Kamil Wójcik. Wskazał na konieczność stosowania Celów Zrównoważonego Rozwoju w realizacji przyszłych inwestycji.
CZYTAJ CAŁOŚĆ

Oddział SWTP w Poznaniu

INFORMACJA
25.11.2022
21 listopada 2022 r. w siedzibie Rady Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej w Poznaniu z inicjatywy sympatyków i członków Stowarzyszenia Wspierania Techniki Polskiej utworzony został Oddział SWTP w Poznaniu. Prezesem Oddziału został Adam Szymański, który podziękował za zaufanie, które w organizacji społecznej jest podstawową wartością.
CZYTAJ CAŁOŚĆ